Aktualności

PRACA I OBSŁUGA INTERESANTÓW NA EUROPEJSKIM POZIOMIE

Data umieszczenia:

W Belsku Dużym został uroczyście otwarty nowoczesny, wielofunkcyjny obiekt. W dwukondygnacyjnym budynku mieszczą się wszystkie wydziały Urzędu Gminy, poczta, biblioteka gminna, archiwum, ośrodek pomocy społecznej, zespół administracyjny gminnych placówek oświatowych, urząd stanu cywilnego i policja. Poprawi to znacznie jakość obsługi mieszkańców, gości z zewnątrz - w tym potencjalnych inwestorów - i warunki pracy urzędników.



Część oficjalną uroczystości poprzedziła msza św. sprawowana przez Jego Eminencję Kardynała Kazimierza Nycza. Obecne były poczty sztandarowe Publicznego Gimnazjum w Belsku Dużym, Publicznej Szkoły Podstawowej z Belska Dużego, Lewiczyna i Łęczeszyc, poczet ZHP Drużyny z Publicznego Gimnazjum w Belsku Dużym oraz Ochotniczych Straży Pożarnych: Belsk Duży, Lewiczyn, Wola Łęczeszycka, Wółka Łęczeszycka, Rożce i Wilczogóra.
- Wasza Eminencjo! W imieniu wszystkich tu zebranych oraz Mieszkańców naszej gminy serdecznie witam na belskiej ziemi – powitał Kardynała wójt Władysław Piątkowski. - Proszę o przewodniczenie naszej wspólnej modlitwie w intencji pracowników i samorządu gminy oraz wszystkich tych, którym ten urząd będzie służył.

Występ patriotyczno-historyczny

Podczas homilii Kardynał mówił, że przyznawanie się do Boga we wszystkim, co człowiek robi, jest świadectwem życia chrześcijańskiego. Przywołał fakty z życia ks. Jerzego Popiełuszki, gdyż tego samego dnia Kościół ustanowił dzień jego wspominania. Odwoływał się również do życia papieża Jana Pawła II, którego 35-lecie powołania na Stolicę Piotrową obchodzono 3 dni wcześniej. Wspomniał ponadto o współpracy samorządu i Kościoła. – Zarówno państwo, samorząd, jak i Kościół mają swoje zakresy działań. Są jednak punkty wspólne takie jak: edukacja, katechezy w szkole, praca charytatywna, ale także sfera materialna, w tym troska o kościół, jego obejście – za które chcę podziękować Panu Wójtowi i wszystkim pracownikom gminy – mówi Kardynał Kazimierz Nycz.
Po zakończeniu mszy św., w kościele odbył się występ patriotyczno-historyczny, przygotowany przez uczniów Publicznego Gimnazjum im. ks. Z. Jastrzębiec Peszkowskiego w Belsku Dużym, pod kierunkiem P. Anny Kocewiak (teksty słowne) oraz P. Grażyny Drygiel-Mech (oprawa muzyczna). Niezwykle wzruszający występ młodzieży wielokrotnie przerywały gromkie brawa.

Otwarcie i poświęcenie

W kolejnym etapie wszyscy uczestnicy uroczystości przeszli pod budynek urzędu. Nastąpiło tam przecięcie wstęgi, którego dokonali wicemarszałek Senatu RP Stanisław Karczewski, wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński, Kardynał Kazimierz Nycz, Dariusz Żak (prezes firmy DARCO - wykonawcy inwestycji), przewodniczący rady gminy Andrzej Adamczyk, sekretarz gminy Wojciech Figurski oraz wójt Władysław Piątkowski.
Następnie Jego Eminencja Kardynał Kazimierz Nycz poświęcił nowy budynek oraz podarowany krzyż, który został zawieszony w sali konferencyjnej urzędu.

Goście dopisali

Oficjalne przemówienia rozpoczęły się po godz. 15.00. Gospodarz gminy – wójt Władysław Piątkowski jeszcze raz powitał licznie zgromadzonych gości. Wśród przybyłych znaleźli się:
- Jego Eminencja Kardynał Kazimierz Nycz,
- Stanisław Karczewski – wicemarszałek Senatu RP
- Marek Suski, poseł na Sejm,
- Janusz Piechociński – wicepremier, minister gospodarki,
- Zbigniew Gołąbek i Leszek Przybytniak – radni Sejmiku Wojewódzkiego,
- Marian Górski – Starosta Grójecki
- Czesława Kunkiewicz-Waligóra – radca ministra edukacji narodowej,
- Leszek Świętochowski – prezes Agencji Nieruchomości Rolnych,
- Mariusz Kozera – dyrektor Mazowieckiego Zarządu Dróg Województwa,
- Bogumiła Sołśnia – dyrektor oddziału Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Radomiu,
- Marek Figiel – wojewódzki konserwator zabytków
- Witold Wójcik – przewodniczący Rady Powiatu
- Stanisław Woźniak i Adolf Maciak – radni Powiatu Grójeckiego,
- komendanci i dowódcy służb mundurowych: Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Wojska oraz Straży Więziennej,
- Burmistrzowie i Wójtowie powiatu grójeckiego
- Ks. Dziekan Stefan Kazulak oraz Proboszczowie Parafii Lewiczyn, Belsk Duży i Łęczeszyce,
- dyrektorzy szkół i przedszkoli z terenu gminy,
- radni i sołtysi
- pracownicy urzędu i jednostek organizacyjnych, związanych z samorządem,
- prezesi banku Spółdzielczego w Belsku Dużym,
- projektanci i wykonawcy budynku,
- kierownicy jednostek powiatowych oraz media i wszyscy pozostali zaproszeni goście.

Budowa dzięki podatnikom

Goście oraz mieszkańcy wysłuchali historii budowy nowej siedziby Urzędu Gminy.
Projekt budynku został wykonany przez Zakłady Techniczno-Handlowe POSTER Sp. z o.o. z Radomia, a głównym projektantem była P. Tatiana Bujanowska. Decyzja o budowie zapadła uchwałą rady gminy z 29 marca 2011r. Wówczas radni przyjęli do wykonania zadanie inwestycyjne pod nazwą „Budowa budynku Urzędu Gminy w Belsku Dużym”. W wyniku przetargu nieograniczonego wyłoniono wykonawcę – korporację budowlaną „Darco” z Radomia. Budowę rozpoczęto 28 lipca 2011r, a zakończono 28 czerwca 2013r.
Wykonawcą wyposażenia wnętrz jest firma „MIKOMAX” Smart Office z Warszawy.
Powierzchnia użytkowa budynku wynosi 1578,87m2. Ogólny koszt inwestycji to 5 mln 545 tys. zł.
Podczas uroczystości wójt Władysław Piątkowski wielokrotnie podkreślał, iż nowy obiekt powstał ze środków budżetu gminy Belsk Duży.- Jest to wielkie zobowiązanie dla nas pracujących tu, dla rady, że nasi Mieszkańcy, czyli rolnicy, sadownicy, przedsiębiorcy i wszyscy, którzy płacą tu podatki, przyczynili się do powstania tego budynku – zaznaczył wójt. – W niedługim czasie w urzędzie pojawi się tablica, która to upamiętni.

Wspaniałe warunki

Władysław Piątkowski podziękował radnym za podjęcie decyzji o inwestycji. - Klimat przy budowie tego typu budynków jest bardzo różny. Ale rada naszej gminy była zdania, że mieszkańcom należy się taki urząd, który będzie służył na pokolenia – wyjaśniał wójt.- Urzędnikom potrzebne są porządne warunki pracy, a interesanci, którzy przychodzą tu załatwiać sprawy, muszą też być traktowani po ludzku,
Podobnego zdania był wicemarszałek Senatu RP Stanisław Karczewski. - Cieszę się razem z mieszkańcami gminy Belsk Duży z imponującego budynku. Wielokrotnie byłem w „starej gminie” i wiem, jakie były tam warunki. Tu są nieporównywalne, wspaniałe – dodał senator. - Gratuluję Panu wójtowi i radnym, którzy podjęli decyzję i doprowadzili do tej inwestycji. Gratuluję wykonania w tak szybkim tempie, o czym wszyscy słyszeliśmy.
Senator przekazał wójtowi upominek – orła senackiego, który ma zawisnąć w gabinecie gospodarza gminy.

Duże, międzynarodowe kontrakty

Zadowolenia z inwestycji nie krył wicepremier Janusz Piechociński. - Dzisiaj oddajemy nowe centrum administracyjne, co pokazuje jak bardzo zmienia się oblicze tej ziemi. Są to działania na rzecz nowego, lepszego samorządu i obywatelskiej przestrzeni tej gminy. Życzę, by w nowym budynku było – jak w starym – dużo ciepła, życzliwości i przyjaźni. Aby tu dobrzy ludzie spotykali dobrych ludzi – mówił.
Korzystając z okazji, wicepremier podziękował rolnikom i sadownikom z gminy Belsk Duży za ich ogromny wysiłek. – Szczególnym bogactwem tej ziemi są polskie jabłka i owoce, będące polskim hitem eksportowym w krajach arabskich i islamskich. Wkrótce dojdzie do podpisania wielu dużych, międzynarodowych kontraktów. Mam nadzieję, że efekty tego dotrą do budżetów domowych i wesprą gminę oraz powiat – dodał Janusz Piechociński.
Według przewodniczącego rady gminy Andrzeja Adamczyka, powstanie nowoczesnego obiektu jest dowodem, że gmina rozwija się dynamicznie. - Jestem dumny, że budynek udało się oddać do użytku w tak krótkim czasie. Jednak ktoś może zapytać – dlaczego budowa nowej siedziby Urzędu Gminy była dla nas taka ważna? Odpowiedź jest prosta: głównym celem naszego samorządu jest zapewnienie coraz lepszych warunków do życia i pracy naszej społeczności.
Przewodniczący podziękował radzie gminy, która jednogłośnie podjęła decyzję o budowie, wójtowi, dla którego – jak podkreślił – inwestycja była priorytetowa, sekretarzowi i skarbnikowi gminy za fachowe doradztwo oraz wykonawcy - firmie „Darco”.

Nowy urząd – dobre decyzje

Zachwycony obiektem był również poseł Marek Suski. – Chciałem bardzo serdecznie pogratulować. Życzę mieszkańcom, by w tym budynku zawsze były podejmowane dobre dla was decyzje. Życzę, by tak, jak rozwija się wasza gmina, rozwijała się cała Polska – zaznaczył poseł . - Można powiedzieć: dlaczego urzędnikom stawiać takie obiekty? Otóż solidne państwo to solidne budynki użyteczności publicznej. Dobre obiekty to też gwarancja lepszych decyzji. A tego sobie przecież wszyscy życzymy.
Specjalny list gratulacyjny przesłał do wójta poseł Mirosław Maliszewski, który ze względu na obowiązki parlamentarne nie mógł uczestniczyć osobiście w uroczystości. „Nowa siedziba Urzędu Gminy w Belsku Dużym gwarantuje lepsze warunki pracy zatrudnionym tu osobom, ale przede wszystkim bardziej komfortową i profesjonalną obsługę klientom, korzystającym z różnych form pomocy” – napisał poseł. „Przenosicie się Państwo do nowoczesnego budynku, który spełnia wszelkie standardy Unii Europejskiej. Panu Wójtowi oraz całej podległej kadrze życzę pomyślności i satysfakcji z wykonywanej pracy zawodowej”.

Ostatnim elementem niezwykle udanej sobotniej uroczystości było odprowadzenie sztandarów oraz umundurowanych pododdziałów. Na koniec wójt zaprosił gości na skromny poczęstunek.

WOG

Zapraszamy do GALERII FOTO

Stopka

Urząd Gminy w Belsku Dużym:

ul. Jana Kozietulskiego 4, 05-622 Belsk Duży

tel.: (48) 66-11-271
fax: (48) 66-11-340

e-mail: urzad@belskduzy.pl
www: http://www.belskduzy.pl

Godziny otwarcia:
poniedziałek - piątek, w godz. 7.30 - 15.30

Biuletyn Informacji Publicznej

http://www.bip.belskduzy.pl

© 2011 - 2013 Urząd Gminy w Belsku Dużym
Zawartość merytoryczna: Urząd Gminy, e-mail: urzad@belskduzy.pl
Projekt: INFOSTRONY - ADAM PODEMSKI, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl, tel: (22) 818-72-14